sobota, 8 listopada 2008

PSF - DOBRA RADA


W 2007 roku grupa Pawilon Stabilnej Formy (PSF) (Cezary Klimaszewski, Tomasz Kozak, Tomasz Malec) zrealizowała reportersko-eseistyczny projekt Forma Otwarta jako passe-partout patriarchatu?, rejestrujący i analizujący sytuację, jaka powstała po wybudowaniu pseudogotyckiego kościoła na zaprojektowanym przez Zofię i Oskara Hansenów osiedlu mieszkaniowym im. Juliusza Słowackiego Lublinie.

PSF – dobra rada to kontynuacja owego reportersko-eseistycznego przedsięwzięcia, która - zamiast koncentrować się na opisie oraz komentarzu - próbuje ZMIENIĆ zaistniałą sytuację, proponując architektoniczną alternatywę aktualnego stanu rzeczy.

Taką alternatywą jest praca Cezarego Klimaszewskiego, który świątynię na Hansenowskim osiedlu uznał za fakt niezbywalny, a zarazem za problem, domagający się nie tylko analizy, lecz także rozwiązania (w duchu Formy Otwartej). Rozwiązaniem takim ma być projekt podziemnego kościoła zbudowanego na planie Miejskiego Domu Kultury (przekształconego w 2005 roku w kaplicę).

Gest przekształcenia domu kultury w kościół jest ironizującym odwróceniem gestu planowanego przeszło trzydzieści lat wcześniej przez samego Hansena, który w 1973 roku proponował zintegrowanie Formy Zamkniętej i Formy Otwartej poprzez adaptację zniszczonego kościoła św. Jerzego w Gdańsku na przekształcalną przestrzeń Gdańskiego Centrum Kulturowego.

W ramach sympozjum Wobec Formy Otwartej Oskara Hansena (24.10-25.10.2008, Lublin) grupa PSF, oprócz makiety Cezarego Klimaszewskiego, zaprezentowała także wykonany przez Tomasza Malca model osiedla Słowackiego, uwzględniający zmiany, jakie zaproponował Klimaszewski.


1.TOMASZ MALEC, Model osiedla mieszkaniowego im. J. Słowackiego w Lublinie (skala 1:500) 2008 (białe strzałki na zdjęciach wskazują dokładne usytuowanie projektu Klimaszewskiego w Hansenowskim układzie osadniczym).










2. CEZARY KLIMASZEWSKI, Model podziemnego kościoła zbudowanego na planie Miejskiego Domu Kultury na osiedlu mieszkaniowym im. J. Słowackiego w Lublinie, 2008

























Brak komentarzy: